Pojazdy

W wielu uniwersach stosowane są różne pojazdy. Bryczki, lektyki, balony, motocykle samochody, okręty i statki kosmiczne wymagają niekiedy określenia poziomu trudności. Jest on zależny, podobnie jak w wypadku bohaterów niezależnych od jego opisu, materiałów, z których został wykonany i ładowności (po jednym punkcie za każdą osobę, jaką jest w stanie zabrać). Nawet jeśli na pokładzie pojazdu nie ma ich maksymalnej ilości - jego konstrukcja musi być do tego przygotowana. Mając do czynienia z konstrukcją przeznaczoną do przewozów towarowych, PT określić można dzieląc ilość ton przez 10, z zaokrągleniem w górę. Wytrzymałość na obrażenia danej jednostki, określa się w sposób standardowy - odejmując od jej Poziomu Trudności 9.

UWAGA: W wypadku jednostek, posiadających więcej niż jedno niezależne miejsce do prowadzenia (samoloty, statki kosmiczne, okręty etc.), kooperacja graczy pozwala na zsumowanie pełnych testów, przeciwko PT danej jednostki, przy czym mogą one dotyczyć różnych umiejętności, np. pilotażu, nawigacji i dowodzenia. To rozwiązanie pozwala na skuteczne prowadzenie również większych jednostek. Szczegóły dotyczące takiej kooperacji, znajdują się w poświęconym jej module.

Poniższa tabela, prezentuje modyfikator PT w powiązaniu z materiałami:

Modyfikator poziomu pojazdu w zależności od materiału
Kolor Modyfikator Materiały Przykłady
Trefl 0 drewno, skóra, płótno, papier etc. lektyki, wozy, balony, małe łódki
Karo +1 metal, kompozyty, grube drewno motocykle, samochody, samoloty, okręty
Kier +2 ciężkie konstrukcje metalowe pojazdy opancerzone, duże samochody towarowe
Pik +3 technologia kosmiczna pojazdy kosmiczne

Przykłady:

  • Balon, będący w stanie unieść 3 osoby z wyposażeniem, będzie miał PT = 12 (9+3). Duży balon, przystosowany do przeniesienia 10 osób, musi mieć inną konstrukcję ale co za tym idzie, również jego Poziom trudności będzie większy (19).
  • Motocykl, na którym mogą jechać dwie osoby, również będzie miał PT=12, ale wynika to również z materiałów, z których został wykonany. Jeśli będzie to szybki motocykl - jego PT wzrośnie do 13 punktów.
  • Mała ciężarówka typu karo (+1) o nośności do około 6,5 tony (+1), może przewozić poza ładunkiem 3 osoby (+3). Jej Poziom Trudności to 14 (9+5). Istnieje możliwość potraktowania "nawigatora" jako drugiej osoby wspomagającej kierowanie pojazdem.
  • Kosmiczny myśliwiec (+3), jest przystosowany do transportu dwóch osób (+2). Poziom Trudności tej jednostki to 14 (9+5). Niektóre myśliwce pozwalają na sterowanie nimi przez dwie osoby.
  • Kosmiczny frachtowiec, może przewozić do 150 ton ładunku (+15). Do jego obsługi potrzebne są dwie osoby (+2). Poziom Trudności tego typu pojazdów to 26 (9+17), jednak dobra kooperacja dwóch osób znających się na pilotażu umożliwia sprawne latanie taką jednostką. Dwóch pilotów na poziomie umiejętności 3 i 4, musi wyciągnąć razem na kartach 20 (czyli np. dwie 10) aby pilotować z niewielkimi problemami taką jednostkę. Aby został zniszczony, musi otrzymać 17 lub więcej obrażeń.